Idén nyáron Párizsba látogattam lányommal.
Csinos kis programot állított össze ilyen pontokkal: reggel Louvre, délután Arc de Triomphe, meg eszünk csigátbékát, te pedig bort iszol 🙂 Közte pedig: de apaaa, ebbe a boltba is menjunk beee (arcán azzal a bizonyos mosollyal, amiről jól tudja, hogy nem tudok neki ellenállni). Jól éreztük magunkat és jutott idő fotózásra is. A szemem sarkából néztem, ahogy emelgeti a nagy gépet. Tíz éves nagylány. Olyan határozottan rekeszel le, ha szükség van rá, ahogy a profik. Múltkor megkérdezte: de miért nem használod a blendebeugrasztót? Hát itt tartunk 🙂
Ez a kép a Párizsi kék címet kapta. Színezett infrafotó. Tudtátok, hogy a párázsi kék (Berlinben hívják így, Párizsban viszont Berlini kéknek mondják) az első modern festékpigment?
3 hozzászólás
Érdekes ez a párizsi-berlin keresztbe elnevezés, mi lehet az eredete?
Valamint mesélhetnél a pigment előállításáról kicsit, hogy miből készül, ki találta ki…
Mint pl. ahogy az ultramarin-kék eredetileg lapis lazuli-ból készült, már az ókorban is kedvelték és használták, az egyiptomiak kedvenc színe volt.
A Párizsi-kék vagy Berlini-kék vagy Porosz-kék egy vas-ciano komplex vegyület (ferro-ferri-cianát). Az elnevezésében az is érdekes, hogy az előbbi három névvel eredetileg egyetlen árnyalatot jelöltek. Egyes modern színkatalógusok szerint viszont a Berlini kék elnevezés alatt egy higított, világosabb Párizsi kéket értenek. A Pannoncolor rendszerében a 812es kódszámon található. De nem olyan régi, mint a lapis lazuli, a múlt század elején terjedt el.
No, megint tanultunk valamit, köszönöm.